Sådan bruger du Sales Navigator til B2B-leadgenerering og salg
Heldagskursus, hvor du bliver trænet i brugen af Sales Navigator til effektiv B2B-leadgenerering og salg.
Kurset kan gennemføres individuelt eller som et virksomhedskursus.
Gennem en kombination af teori, inspiration, vidensdeling og praksisnær hands-on træning lærer du, hvordan du bruger Sales Navigator og social selling-metodikken i dit daglige salgsarbejde.
Du bliver blandt andet trænet i brugen af Sales Navigators avancerede søgefunktioner, der gør det muligt at finde og identificere kundeemner på navneniveau.
Du lærer også, hvordan du får Sales Navigator til at monitorere tidligere, nuværende og potentielle kunders aktivitet på LinkedIn på en automatiseret måde.
Kurset indeholder:
Udbytte efter kurset
Priser
Ved afholdelse af kurset uden for Storkøbenhavn, tillægges der transportomkostninger efter statens takster og eventuelle bro- eller færgeafgifter.
Virksomheder vi bl.a. har holdt kurset for
Målgruppe
Sales Navigator-kurset er for dig, der på eksekverende niveau arbejder med salg til erhvervskunder, relationssalg og længerevarende salgscyklusser, og ønsker praksisnær undervisning i, hvordan du kan bruge Sales Navigator i dine B2B-salgsindsatser.
Du kan sikkert se dig selv i en af disse titler:
- Sælger, Key Account Manager eller en anden kundevendt rolle
- CSO, CCO, salgsdirektør eller salgschef med egne kunder
- Konsulent eller rådgiver med eget salgsbudget
- Soloselvstændig, der vil effektivisere din salgsindsats
Lokation for kurset
Vi afholder Sales Navigator-kurset på dit kontor, en anden fysisk lokation eller online via Zoom, Microsoft Teams eller Google Meet, alt efter hvad der passer dig bedst.
Ved afholdelse af kurset uden for Storkøbenhavn tillægges der transportomkostninger efter statens takster og eventuelle bro- eller færgeafgifter.
Din Sales Navigator-instruktør
Leif Carlsen har arbejdet med B2B-salg i mere end 30 år og er blandt Danmarks mest erfarne undervisere inden for Sales Navigator og social selling. Han hjælper sælgere og virksomheder med at skabe en mere systematisk salgsindsats gennem målrettet leadgenerering, kundeindsigt og effektiv brug af Sales Navigator. Leif er også vært på Social Selling Radio, som er Danmarks første podcast med særlig fokus på social selling og LinkedIn.
Ofte stillede spørgsmål
Er der krav til deltagernes erfaringsniveau?
Nej, Sales Navigator-kurset er for både uøvede LinkedIn-brugere såvel som mere erfarne. Det er heller ikke et krav, at deltagerne skal have forudgående kendskab til brugen af Sales Navigator.Skal deltagerne have egen computer med?
Hvis kurset gennemføres som et fysisk kursus på jeres kontor eller en anden lokation, skal deltagerne medbringe deres bærbare computer, således at de under kurset kan arbejde på LinkedIn. Man kan vælge at bruge en iPad eller anden tablet, men erfaringsmæssigt vil man få mest ud af kurset ved at medbringe en rigtig bærbar computer.
Husk også at medbringe oplader således, at der er strøm nok til hele kurset 😊
Hvad skal vi forberede til kurset?
Når kurset starter, skal deltagerne:
- Have oprettet en LinkedIn-profil
- Have adgangskoden til profilen, hvis man ikke er logget på
- Have adgang til hver deres Sales Navigator-licens
- Have Office-pakken installeret, da vi kommer til at arbejde med skabeloner i Word- og Excel-format
Hvor lang tid varer kurset?
Kurset varer 6 1/2 timer inklusive pauser. I forbindelse med bookingen aftaler vi nærmere i forhold til jeres ønsker for start- og sluttidspunkt for kurset, men vi starter ofte kl. 9.30 og slutter kl. 16.00.Hvilket AV-udstyr skal være tilstede i undervisningslokalet?
Undervisningslokalet skal være udstyret med en lysstærk LCD-projektor eller passende storskærm. VIGTIGT: Projektoren eller skærmen skal kunne tilgås via et fysisk HDMI-kabel.
Klik her for flere detaljer om tekniske krav og forudsætninger.
Sprog
Vi afholder normalvis kurset på dansk og anvender dansksprogede slides, men vi holder det også gerne på engelsk med tilhørende engelsksprogede slides efter nærmere aftale.Booking af kurset
Vil du vide mere om dette Sales Navigator-kursus og hvordan vi kan hjælpe dig og dit salgsteam med at bruge social selling metodikken til B2B-leadgenerering og salg, så ring til Leif Carlsen på telefon 41 900 800 eller send ham en mail på lc@socialsellingcompany.dk.
Ud fra denne dialog udarbejder vi et konkret forslag til et skræddersyet kursus. Hvis der er behov for tilretninger, aftales dette i forbindelse med at vi kontakter dig og følger op. Når alt er tilrettet og vi er blevet enige om løsningen, aftales næste skridt, herunder fastlæggelse af dato, sted m.m.






















